Diverse guld, delvis defekt, gravyr, en ring med ytterdel i silver, 18K Vikt: 34 g

Diverse guld, delvis defekt, gravyr, en ring med ytterdel i silver, 18K Vikt: 34 g

Diverse guld, delvis defekt, gravyr, en ring med ytterdel i silver, 18K  Vikt: 34 g

Aktuellt bud i realtid:

20 000 kr

2024-05-19 11:39:30

Ange ditt maxbud i rullistan nedan:

Objektinformation:

Auktnr SE25.20240519.A1662
Varukategori Guld / Övrigt
Kontor Göteborg Mölndal
Auktionstyp Pantauktion
Utropspris 20 000 kr
Aktuellt bud -
Stänger 2024-05-19 11:39:30
Provision 3 000 kr
Frakt 129 kr

Skicka en förfrågan till Pantbanken

Tipsa en kompis

Budlista:

Datum Budgivare Bud
19/5 11:39 ABV1866 20 000 kr

Populära auktionsvaror på detta kontor

Fyra tekoppar med fyra fat,  Rörstrand Ostindia, formgiven av Anna Lerinder, porslin, kopp Ø10,5cm samt fat Ø16cm  Skickas med paket.

Fyra tekoppar med fyra fat,...

2024-05-19 12:05:30

Till auktion

Hänge i form av medaljong, dekor av ros, tvåfärgad, höjd 28mm inkl ögla, silver 925/1000 Vikt: 2,8 g

Hänge i form av medaljong,...

2024-05-19 12:17:30

Till auktion

14 Mynt, till minne av Astrid Lindgren (1907-2002), dekor av olika karaktärer ur Astrid Lindgrens sagor, utgivna av Myntverket Moneta, maximal upplaga om 30 000 exemplar vardera, diameter 38,6mm, schatull och certifikat medföljer, silver 999/1000, 378g Vikt: 378 g

14 Mynt, till minne av Astr...

2024-05-19 12:13:30

Till auktion

Vas, Savoy, Alvar Aalto för Iitala, formgiven 1936, vitt underfång, stämpelmärkt ALVAR AALTO och etikettmärkt, höjd 10cm, obetydlig nagg Skickas med paket.

Vas, Savoy, Alvar Aalto fö...

2024-05-19 12:09:30

Till auktion

5 Glasunderlägg/coasters, Kastehelmi, formgivna av Oiva Toikka (1933-2019) för Arabia Wärtsilä, Finland, klarglas, i originalförpackning, troligen 1970-tal, diameter 8,1cm

5 Glasunderlägg/coasters, ...

2024-05-19 12:08:00

Till auktion

Skål Iittala, Marimekko, höjd 15 cm, Ø12 cm, rosa, glas, etikettmärkt, i originalkartong  Skickas med paket.

Skål Iittala, Marimekko, ...

2024-05-19 12:04:00

Till auktion

Fyra Kaffekoppar med fyra fat, Rörstrand Ostindia, formgiven av Anna Lerinder, porslin, kopp Ø7,5cm samt fat Ø14cm Skickas med paket.

Fyra Kaffekoppar med fyra f...

2024-05-19 12:06:00

Till auktion

Ring WA Bohlin med gammalslipade diamanter ca 1x0,42, 2xca0,30,2xca0,20ct och 32xca0,01ct totalt ca 1,6-1,7ct, fattning i silver troligen omgjord från smycke från tidigt 1800-tal, skenan senare tillverkad av Bohlin Stockholm 1939, Stl 18¼, skenan i 18K Vikt: 4,5 g

Ring WA Bohlin med gammalsl...

2024-06-02 12:31:30

Till auktion

Tavla, olja på duk, okänd konstnär, signerad F. Lauritzen, 1900-talets första hälft, Orrspel, gulnad, krackelyr och fläckar, ram i jugend 1900-talets första kvartal, ram med skador, bildstorlek 30x39cm Skickas med postpaket.

Tavla, olja på duk, okänd...

2024-05-19 12:07:00

Till auktion

Skulptur, fågel, formgiven av Paul Hoff (född 1942) för Svenskt Glas/WWF, gul glasmassa, signerad, maximal upplaga 9000 exemplar, 1970-80-tal, höjd 6,5cm

Skulptur, fågel, formgiven...

2024-05-19 12:10:30

Till auktion

Ring, Penti Sarpaneva, Finland 1970-tal, brons, ställbar storlek ca 16-17, bredd 6-15mm

Ring, Penti Sarpaneva, Finl...

2024-05-19 12:18:00

Till auktion

Armband, ormlänk, längd 18,5cm, bredd 3mm, silver 925/1000 Vikt: 3 g

Armband, ormlänk, längd 1...

2024-05-19 12:15:30

Till auktion

Skål på fot, Iittala, Marimekko, höjd 15 cm, Ø12 cm, lila, glas, etikettmärkt,

Skål på fot, Iittala, Mar...

2024-05-19 12:04:30

Till auktion

Skål på fot, Iittala, Marimekko, höjd 12 cm, Ø9 cm, blå, glas,  Skickas med paket.

Skål på fot, Iittala, Mar...

2024-05-19 12:05:00

Till auktion

Ljuslykta, Savoy, Alvar Aalto för Iittala, klarglas, märkt och etikettmärkt, höjd 3,5, 13x10cm

Ljuslykta, Savoy, Alvar Aal...

2024-05-19 12:10:00

Till auktion

Armband, längd 19cm, bredd 6mm, slitage, silver 925/1000 Vikt: 9,3 g

Armband, längd 19cm, bredd...

2024-05-19 12:17:00

Till auktion

Armband, Bismarck, med två berlocker i form av bil och klot, längd 19cm, bredd 5mm, silver 830/1000 Vikt: 14,3 g

Armband, Bismarck, med två...

2024-05-19 12:16:00

Till auktion

Herrur Omega Seamaster Aqua Terra Ø38,5mm ref nr. 23110396002001 snr. 91602071 boett nr. 196.1116 cal. 1538 stållänk, datum, quartz, sliten krona, repor och slitage, något sent i datumbyte, möjligt servicebehov, går ej (sannolikt i behov av batteribyte), med box, cert (Magnusson), från år 2012 samt pictogram-kort, manual, box och ytterkartong

Herrur Omega Seamaster Aqua...

2024-06-02 11:39:00

Till auktion

Vas, Bay, Västtyskland, 1970-tal, retro, stämpelmärkt, blå och brun glasyr, höjd 14cm

Vas, Bay, Västtyskland, 19...

2024-05-19 12:12:00

Till auktion

Skål med lock, Paju, design Anja Jaatinen för Arabia, handmålad dekor, 1970-tal, signerad, höjd 10cm, etikettrester

Skål med lock, Paju, desig...

2024-05-19 12:11:00

Till auktion

Se kontorets övriga auktionsvaror